Çözümlerimiz

Led Ekran Çözümleri

Led Ekran Çözümleri

Led Ekran Sistemleri, led modüllerin bir araya getirilmesi ile farklı boyutlarda ekranların elde edilmesine olanak veren sistemlerdir. Bu sistemler, müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda uygulanacak alana en uygun boyutta ekranların tasarlanabilmesine olanak sağlar.

Led Ekran Sistemleri kurumların iletişim faaliyetlerinde ve özellikle geniş kitlelere ulaşması anlamında etkili olmaktadır.

Led Ekranlar günümüzde birçok alanda kullanılmaya başlanmış olup özellikle AVM, mağazalar, marketler, reklam sektörü, spor salonları, stadyumlar, tiyatro ve sinema salonları, konser ve eğlence alanları, kültür ve iş merkezleri, toplantı salonları, kamu kuruluşları, hava alanları, şehrin cadde ve meydanları, gökdelenler, bankalar vb. alanlarda, kitlelerin dikkatlerini bu noktaya toplayarak verilmek istenen mesajların efektif bir şekilde hedef kitleye ulaştırılması amacını taşımaktadır.

LED Ekran Nedir?

LED Ekran, R-G-B LED’lerin ihtiyaca göre değişen sayı ve özelliklerde LED modüller üzerine dizilmesiyle oluşan ve led modüllerin bir araya getirilerek istenilen boyutlarda bir ekran duvarı oluşturulmasına olanak sağlayan ekran çözümüdür.

LED Ekran Sistem Ekipmanları

LED Modül

Receiver kart üzerinden aldığı verileri RGB LED ler aracılığı ile bir bütün halinde görüntü aktarmasını sağlayan parçadır.

Kontrol Sistemi

Kontrol Sisteminin görevi, görüntü kaynağındaki içeriği LED ekrana iletmektir. Kontrol sistemi LED ekran modülü üzerinde yer alan RGB (Kırmızı-Yeşil-Mavi) LED lere farklı voltajlar göndererek her türlü renk elde edilebilmekte, bu sayede görüntü aktarımı yapılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte kontrol sistemleri Wi-Fi hattı üzerinden görüntüyü dahili hafızasına download ederek herhangi bir görüntü kaynağına bağlı olmadan ekranlara iletebilmektedir. Ayrıca kontrol sistemi sayesinde ekranda oluşacak sorunlar ve arızalar, program üzerinden tespit edilebilmektedir.

Görüntü kaynağı

LED ekran sistemlerinde görüntü kaynağı olarak bilgisayar kullanılmaktadır.

Receiver Card

Receiver kartlar LED ekran modüllerinin arkasında alıcı görevi görmektedir. LED ekrana görüntü aktarımı sırasında gerekli sinyalleri alarak modüllere ileten kartlardır.

SMPS ( Güç Kaynağı )

Switch Mode Power Supply, (anahtarlamalı güç kaynakları) LED Ekran sistemindee hem receiver kartlara, hem de modüllere enerji sağlamaktadır.

LED Ekran Avantajları

 • Zorlu hava şartlarında LCD ekranlarına oranla daha dayanıklıdır.
 • Modüler yapıları sayesinde istenilen boyut ve çözünürlükte üretilebilir.
 • Fleksible (esnek) led modüller sayesinde düz olmayan zeminlerde, yüzey açı ve bükümlerine göre esnetilerek kurulabilir.

LED Ekran Kullanım Alanları

Led Ekranlar günümüzde birçok alanda kullanılmaya başlanmış olup özellikle AVM, mağazalar, marketler, reklam sektörü, spor salonları, stadyumlar, tiyatro ve sinema salonları, konser ve eğlence alanları, kültür ve iş merkezleri, toplantı salonları, kamu kuruluşları, hava alanları, şehrin cadde ve meydanları, gökdelenler, bankalar vb. alanlarda, kitlelerin dikkatlerini bu noktaya toplayarak verilmek istenen mesajların efektif bir şekilde hedef kitleye ulaştırılması amacını taşımaktadır.

LED Ekran Türleri

İç Mekan (Indoor) Led Ekran

İç mekan kullanımı için yüksek çözünürlüklerde tasarlanmış bu ekranlar, yüksek parlaklık seviyesine sahip olmakla birlikte bu parlaklığın insan gözünü almayacak seviyelerde tasarlanarak kullanıcılara kaliteli bir görüntü sunmaktadır.

Dış Mekan (Outdoor) Led Ekran

Açık hava şartlarına uygun dış mekan led ekranlar, zorlu hava koşullarından etkilenmemesinin yanı sıra gün ışığında efektif görüntü elde edilebilmesi amacıyla yüksek parlaklık değerlerine sahip olarak üretilmektedir. Bu sayede güneş ışığının görüntüyü etkilemesinin önüne geçilerek kullanıcılara kaliteli bir görüntü sunmaktadır.

Flexible Led Ekran

İç mekan ve Dış mekan olarak üretilen bu ekranlar esnek bir yapıya sahip olması sebebiyle oval yüzeyler ve yuvarlak kolonlar gibi özel tasarım alanları için kullanıcılara yaratıcı ve efektif çözümler sunabilmektedir.

Transparan Led Ekran

İç Mekan ve dış mekan olarak üretilen bu ekranlar, ışığın %85 oranında çift taraflı geçişine imkan sağlayarak hafif ve ince tasarımı ile mağaza, vitrin, alışveriş merkezi, cephe, sahne arkası ve reklam duvarları gibi bir çok mekanda aktif olarak kullanarak tanıtımlarınızı dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

LCD Ekran Nedir?

LCD monitör, ismini İngilizce adı olan sıvı kristal ekran (Liquid Crystal Display) kelimelerinin baş harflerinden alır. LCD ekranlar iki cam levha arasına sıkıştırılmış sıvı kristal örgüsüdür. LCD (Liquid Crystal Display) ekranlarda görüntü, elektrik akımı ile harekete geçirilen sıvı kristaller sayesinde oluşur. Sıvı kristalden oluşan pikseller enerji aldığında ışık geçiren konuma geçerler ve arkasındaki reflektörden yansıyan veya ışık kaynağı ile oluşturulan ışığı gösterirler.

LCD, taşınabilir kompakt cihazların temelinde yatan en önemli görüntü teknolojilerden birisidir. Çünkü bu ekranlar çok daha ince, hafif ve az güç harcayan yapıya sahiptir. Bu nedenle de CRT gibi görüntü teknolojilerine nazaran çok daha avantajlıdır.

LCD Ekran Kullanım Alanları

LCD ekranlar bilgisayar monitörleri, Videowall, 7/24 Endüstriyel ekran, Menüboard, Kiosk, İnteraktif ekranlar, Televizyonlar ve robotik alanlarda kullanılmaktadır.

Alışveriş merkezleri, havaalanları, hastaneler, okullar, sinema salonları, eğlence merkezleri, kamu kurumları, resepsiyon masaları, reklam sunumları, vitrinler, toplantı odalarında Digital Signage özellikli kullanım alanları için üretilmiş olan bu ekranlar kullanılmaktadır.

VIDEOWALL

Birbiriyle aynı ölçüdeki ekranların satır-sütun matris yapısına göre, LFD ekranlar kombine edilerek istenen sayıda ve düzende, özel bir tasarıma ihtiyaç duyulmadan sunulabilen sistem çözümleridir.

DIGITAL MENUBOARD

Menü Board Sistem çözümleri ile kullanıcılar istenilen ürün görsellerini istenildiği zaman ve sırayla yayınlayabilmektedir. Ayrıca tüm ürünlerin menü ve fiyat gibi güncellemeleri anlık olarak veya ileri bir tarih ve saat için tek bir merkezden gerçekleştirilebilmektedir.

Bu sistemler sayesinde menü ve fiyat değişimleri uzaktan kolayca ve dakikalar içinde güncellenebilir. Gün içinde sabah, öğlen ya da akşam menülerine ait özel duyurular anında yapılabilmektedir

Endüstriyel Ekran

Endüstriyel Ekranlar işletmelerin veya kurumların müşteri ve ziyaretçilere mesajlarını, reklamlarını, bilgilendirmelerini, sunumlarını daha kaliteli bir kaynaktan gösterebilmeleri için 7/24 çalışma prensibine uygun olarak tasarlanmış ekranlardır.

KIOSK

İç mekan ve dış mekan olarak tasarlanabilen kiosklar, 7/24 çalışma prensibine uygun yüksek çözünürlüklü endüstriyel ekran veya dokunmatik ekranların kullanıcıların talepleri doğrultusunda özel imalat, mobil veya sabit ayaklı kapalı bir kabin içerisinde yatay-dikey konumlandırılmasıyla oluşturulan bilgilendirme ve yönlendirme çözümleridir.

Geçmişten günümüze ekran teknolojileri aşağıda kronolojik olarak sıralamıştır.

 • TN (Twisted Nematic)
 • HTN (High Twisted Nematic)
 • STN (Super Twisted Nematic)
 • FSTN (Film Compensated Super Twisted Nematic)
 • DSTN (Double Super Twisted Nematic)
 • EBTN (Enhanced Black Twisted Nematic (vatn))
 • VAN (Vertically Aligned Nematic)
 • PMVA (Passive Matrix Vertical Alignment)
 • CSTN (Color Super Twisted Nematic )
 • TFT (Thin-Film Transistor)
 • IPS (In-Plane Switching)

PROPLAY firması olarak LCD Ekran seçimlerimizde son teknoloji ürünü olan IPS panel teknolojisine sahip ekranlar kullanılmaktadır.

IPS monitör nedir?

IPS, In Plane Switching (Düzlem İçi Geçiş) kelimelerinin kısaltmasıdır ve LCD (Liquid Crystal Display) teknolojisine dayanan bir panel türüdür. IPS panele sahip monitörler, TN ve VA muadillerine göre daya iyi ve güzel görüntü kalitesine sahiptir. IPS monitörler, en iyi renk doğruluğuna ve görüş açılarına sahip olmaları ile akıllarda yer edindi ki bu da onları birçok farklı kullanım alanı için ideal kılıyor.

Günümüzde IPS panel üzerine çalışan birçok firmanın arasında LG markasının öne çıktığını söyleyebiliriz. LG firması, geçtiğimiz dönemlerde dünyanın ilk 1 ms tepkime hızına sahip IPS panelini geliştirerek tepki süresi nedeniyle oluşan “IPS panel ile oyun oynanmaz” algısını yıkmak adına önemli bir gelişme. IPS paneller, artık oyun oynamak için de yeterince hızlı diyebiliriz.

IPS monitörlerin avantajları

LCD monitörler içerisinde IPS panel kullanıcılar için oldukça avantajlıdır. Diğer panel tiplerine göre daha geniş ve net bir görüş açısı

 • Hızlı Tepki süresi
 • Renk doygunluk ve çözünürlüğü
 • Zengin renk skalası

IPS ekran LG firmasına ait olarak piyasaya sürülmüş LCD panel türüdür. TN panellerinde ortaya çıkan soluk görüntü problemini ortadan kaldırarak kullanıcılara daha iyi bir görüntü keyfi sunmaktadır.